Bin 500 kişiyi işe alacak

Bin 500 kişiyi işe alacak

Bu yılki yatırımlarına 60 milyon liralık bütçe ayırılan TeknoSA'da, bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. GSM operatörlerinin taahhütlü telefon satışının sektörlerini olumsuz etkileyeceğini söyleyen Genel Müdür Oyman, haksız rekabetin önüne geçilmesini ist


7 Şubat 2014 00:38
font boyutu küçülsün büyüsün


Türkiye'de teknoloji perakendeciliği sektöründe hizmet veren TeknoSA, 2014 yılında çoklu kanal yapılanmasını sağlamak için 60 milyon TL tutarında yatırımı hayata geçirecek. Teknoloji sektöründe gerçekleşecek bu yatırım sayesinde bin 500 kişiye sektörde iş istihdamı sağlanması hedefleniyor. TeknoSA'nın 2013 yılı değerlendirmesi ile 2014 yılı hedefleri, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve TeknoSA Genel Müdürü Necil Oyman'ın katılımıyla açıklandı. TeknoSA'nın bu yıl çoklu kanal stratejisine odaklanacağının altını çizen Dinçer, hem mağaza yatırımlarında, hem de online kanalda büyüyeceklerini belirtti. Dinçer, 2014 yılında satış alanlarına 20 mağazaya tekabül eden 30 bin metrekare ekleyerek, yılsonunda 4 milyar liralık bir büyüme hedeflediklerini de dile getirdi.

PAZARIN % 38'İNE SAHİP

Haluk Dinçer, şirketin yüzde 27'lik büyüme ile 2013 yılında çok başarılı bir performans sergilediğini ifade etti. Dinçer, 'Yüzde 27'lik bir oranla büyüyen TeknoSA, 2013 yılını 3 milyar TL ciro ile kapattı. Teknoloji perakende pazarının yüzde 38'ine sahip olduk' şeklinde konuştu. 2012 yılında halka açılarak, dünya markası olma yolunda önemli bir adım attıklarını vurgulayan Dinçer, bu zamana kadarki süreçte yatırımcılarına da kazandırdıklarını söyledi. Dinçer, hisse senetlerinde yüzde 69'luk bir artış yaşandığını böylece 2013 yılını 12.75 TL seviyesinde kapatmayı başardıklarını belirtti.

BÜTÇE HEDEFİ DEĞİŞMEDİ

2014 yılının zor bir yıl olacağını ancak Sabancı Topluluğu olarak Türkiye'nin potansiyeline, dinamizmine inançlarının tam olduğuna dikkat çeken Dinçer, 'TeknoSA için koyduğumuz hedefleri şu anda revize etmiş değiliz' diye konuştu. Dinçer ayrıca, Sabancı Holding'in bütçe hedeflerini Kasım ayında belirlediğini ve dövizde yaşanan yüksek kur sonrasında bu hedeflerinde bir değişikliğe gitmeyi gerek duymadıklarını da sözlerine ekledi. Necil Oyman ise perakende sektöründe gerçekleştirdikleri satın almalarla 2013 cirolarına 700 milyon TL ilave ettiklerini söyledi.

MAĞAZASIZ ALIŞVERİŞ

Alışverişlerde mağaza kullanımının yerini internete bıraktığını ifade eden Oyman, çoklu kanal yatırımlarına dikkat çekti. Oyman, 'Tüketicilerin yüzde 60'ının mağazaya gitmeden önce almayı düşündüğü ürüne web sitemizden baktığını tespit ettik. Ayrıca, çoklu kanalda alışveriş yapan müşterilerin yıllık cirosu, tek kanalı tercih edenlerin cirosunun 3 katı olurken, alışveriş sıklığı ise 2 katına çıkıyor' diye konuştu.

Haksız rekabetin önüne geçilmeli

Telefon alırken kredi kartına taksit sınırlamasına takılanların, GSM operatörlerinin 24 ayı bulan taahhütlü telefonlarına yöneleceğine dikkat çeken Oyman, bu durumun perakende sektörünü olumsuz etkileyeceğini belirterek, yaşanacak haksız rekabetin önüne geçilmesini istedi. Kredi kartıyla alışverişe getirilen kısıtlama ve düzenlemelerin sektörlerine olumsuz yansıyacağını söyleyen Haluk Dinçer ise, buna rağmen Türkiye'deki tüketici elektroniği pazarının yüzde 23 büyüyeceğini tahmin ettiklerini dile getirdi. Dinçer ayrıca, bu büyümenin kaynağını akıllı telefon ve tablet pazarının oluşturacağını belirtti.

Doğu Anadolu'da dört ile mağaza

İnternet sitelerini, nüfusa göre en çok ziyaret eden ilin Şırnak olduğuna dikkat çeken Necil Oyman, bu ilde mağazalarının ise bulunmadığını ifade ederek, 'Teknosa.com, mağazalarımızın olmadığı yerlere de hizmet veriyor. Türkiye çapında mağaza açmadığımız dört il var: Ardahan, Şırnak, Hakkâri ve Bingöl; 2014'te buralara da mağaza açmak istiyoruz' dedi. 1 Şubat itibariyle başlayan kredi kartıyla alışverişe taksit sınırlandırmasının, normalde düşük seyreden Ocak ayı satışlarında patlamaya neden olduğunu ifade eden Oyman, 'Ocak, yılın en verimli ayı olarak geçebilir. Geçen ay şatışlarımız toplamda yüzde 40, cep telefonunda da yüzde 125 oranında arttı' dedi.
Bu haber 587 defa okundu.

Yorum ekleYorum ekle


Yorumlar


  Henüz yorum yapılmamış


http://www.milligazete.com.tr/images/logo.png http://www.milligazete.com.tr Milli Gazete Son Dakika RSS Haber Servisi

Anket

Ahmet Davutoğlu AK Parti'ye lider olabilecek mi?
  • Evet, olur
  • Hayır, olamaz
  • Biraz zor
  • Bir seçim yaşamalı
  • Erdoğan varken imkansız
  • 2015 seçiminden sonra
  • İcraatlarına bağlı
  • Reformlarını görelim sonra
  • Karizmatik olunmaz doğulur
  • Fikrim yok

En Çok Okunanlar